Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü

Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü

BAKAN KURUM ALMANYA ÇEVRE, DOĞA KORUMA VE REAKTÖR GÜVENLİĞİ BAKANLIĞI MÜSTEŞARI FLASBARTH İLE BİR ARAYA GELDİ

12 Ekim 2018

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Almanya Çevre, Doğa Koruma ve Reaktör Güvenliği Bakanlığı  Müsteşarı Jochen Flasbarth ve beraberindeki bir heyet ile  Çevre ve Şehircilik Bakanlığında bir görüşme gerçekleştirdi.  Türkiye ve Almanya arasında çevre alanındaki işbirliği konularının ele alındığı görüşmede, gelecek dönemde hayata geçirilmesi hedeflenen projelere değinildi.

Paris Anlaşması konusunun gündeme getirildiği görüşmede, söz konusu anlaşmanın Türkiye tarafından imzalandığını fakat Meclis’te henüz kabul edilmediğini hatırlatan Bakan Kurum, bu anlaşmada Türkiye’nin “gelişmiş ülkeler” konumunda bulunmaması gerektiğinin altını çizdi. Almanya ile Türkiye’nin aynı kategoride yer almasını doğru bulmadıklarını bu durumun Türkiye’nin belirli fonlardan yararlanmasının önüne geçtiğinin altını çizen Kurum, “Önümüzdeki dönemde gerçekleşecek Polonya’daki taraflar konferansında,  gelişmiş ülkeler kategorisinden çıkmayı talep edeceğiz” dedi.

Geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Almanya Şansölyesi Angela Merkel arasındaki görüşmeyi hatırlatarak iki ülke arasındaki iyi ilişkilere değinen Bakan Kurum, aynı ilişkilerin bakanlıklar düzeyinde de sürdürülmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Müsteşar Flasbarth ise Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı, İklim Değişikliği Başmüzakereci Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar ile işbirliği içinde çalıştıklarını belirterek geçtiğimiz dönemde Türkiye’de hayata geçirilen Sıfır Atık’ın önemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Emine Erdoğan’ın Sıfır Atık Projesine olan ilgisinden duydukları memnuniyeti de dile getiren Flasbarth, Almanya’nın atıkların geri dönüşümü konusunda önemli bir tecrübeye sahip olduğunu bu konuda da Türkiye ile işbirliğine hazır olduklarını söyledi.

Türkiye’nin Yeşil İklim Fonu’ndan yararlanabilmesi için müzakerelerde kendisinin görevli olduğunu da anımsatan Flasbarth, 21-22 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek COP öncesi toplantıda bu konunun gündeme getirileceğini kaydetti.

Ayrıca toplantıda, Türkiye Almanya Çevre Yürütme Kurulu’nun İklim Değişikliği Fonu kapsamında yeni projeler hayata geçirmesi de kararlaştırıldı. Görüşmenin ardından Bakan Kurum Müsteşar Flasbarth’a teşekkürlerini iletirken, Flasbarth ve beraberindekileri önümüzdeki günlerde Türkiye’de düzenlenecek Sıfır Atık Zirvesi’ne davet etti.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır