Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü

Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü

BAKAN KURUM AVRUPA İMAR VE KALKINMA BANKASI HEYETİ İLE BİR ARAYA GELDİ

29 Eylül 2018
BAKAN KURUM AVRUPA İMAR VE KALKINMA BANKASI HEYETİ İLE BİR ARAYA GELDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, EBRD Yönetici Direktörü ve Türkiye Ülke Başkanı Arvid Tuerkner başkanlığındaki bir heyet ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda bir araya geldi. Önümüzdeki dönemde hayata geçirilmesi amaçlanan projeler konusunda “kamu ve özel sektör işbirliğinin” önemine değinilen görüşmede, Bakan Kurum, atık su arıtma tesisleri gibi çalışmaların yanı sıra Türkiye’de yaşama geçirilecek Kanal İstanbul gibi büyük projelerde de aynı işbirliğinin yapılabileceğini kaydetti. Türkiye’nin yeni yönetim sistemine geçmesiyle birlikte Bakanlık olarak daha geniş bir vizyona sahip olduklarını belirten Kurum, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, içinde bulunduğumuz dönemde daha güçlü ve opersyonel hale geldi. TOKİ, Emlak Konut, Milli Emlak, Yerel Yönetimler gibi alanların da Bakanlığımıza dahil edilmesiyle birlikte iyi bir vizyonla yolumuza devam ediyoruz” diye konuştu. Bakan Kurum, İzmir toplu taşıma sistemi ve Avrasya Tüneli gibi bir çok projenin inşası konusunda EBRD’nin verdiği destekleri de hatırlatarak, desteklerinden dolayı heyete teşekkürlerini iletti. 

KAMU ÖZEL SEKTÖR İŞ BİRLİĞİ İÇİN PİLOT BELEDİYE…
Görüşmede kamu ve özel sektör iş birliği için şehir hastanelerinin inşasında kullanılan model örnek olarak verilirken, EBRD Yönetici Direktörü Tuerkner, atık su arıtma tesisleri konusunda finansman sağlamaya hazır olduklarını belirtti. Tuerkner, bu çalışmaların uygulamaya konulması için pilot belediyelerin seçilmesi gerektiği önerisini de dile getirdi. 
Görüşmede, benzer çalışmaların Bakanlık tarafından hayata geçirilecek büyük projelerde de uygulanması gündeme getirildi. TOKİ ve Emlak Konut’un çalışmaları için de aynı modelin uygulanabileceği görüşü ifade edilirken, Bakan Kurum EBRD tarafından sağlanacak finansmanın koşullarının bu projeler için belirleyici nitelikte olacağını vurguladı. Ayrıca toplantıda, söz konusu model için bir çalışma ekibi kurularak projelerin ele alınacağı da belirtildi

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır