Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü

Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü

BAKAN KURUM, COP24 BAŞKANI KURTYKA İLE GÖRÜŞTÜ

12 Aralik 2018

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 24. Taraflar Konferansı'na (COP24) katılmak için geldiği Polonya'nın Katoviçe kentinde COP 24 Başkanı ve Polonya Çevre Bakan Yardımcısı Michal Kurtyka ile bir araya geldi.

Bakan Kurum, 24. Taraflar Konferansı kapsamında iklim değişikliğiyle mücadele için ikili görüşmeler gerçekleştirerek, Türkiye'nin taleplerini paylaştı.

İlk olarak Türkiye Standı'nda Ukrayna Ekoloji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ostap Semerak ile görüşen Kurum, ardından COP Başkanlığı odasında COP 24 Başkanı Kurtyka ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede, konferansta Türkiye’nin Yeşil İklim Fonu ve Çok Taraflı Kalkınma Bankaları ile yürüttükleri ortak projelerde yer alabilmesine ilişkin kararın Polonya'da alınması konusunda Başkanlığın desteğinin ve çabalarının son güne kadar devam etmesi temennisinde bulunuldu.

Ayrıca, Türkiye’nin hakkaniyetli bir konuma sahip olması için gereken kararın alınması 24. Taraflar Konferansı’nın başarısını taçlandıracağını, aksi halde  2020 sonrası, Paris Anlaşması’nın ruhuna aykırı bir biçimde Türkiye’nin geride bırakıldığı bir dönem olacağına da işaret edildi.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır