Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü

Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü

BAKAN KURUM IRAK PLANLAMA BAKANI AL-DULAIMI İLE BİR ARAYA GELDİ

17 Mayıs 2019
BAKAN KURUM IRAK PLANLAMA BAKANI AL-DULAIMI İLE BİR ARAYA GELDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi’nin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaretinde heyetler arası görüşmelere katıldı. Bakan Kurum’un katıldığı görüşmelerde Irak’ın yeniden imarı gündeme gelirken, Türk şirketlerinin bölgede faaliyet göstermesi için sağlanabilecek teşvik ve kolaylıklar ele alındı. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un, Irak Planlama Bakanı Nuri Sabah Hameed Al-Dulaimi ile  görüşmesinde Irak’ın yeniden imarı gündeme gelirken, bu kapsamda Türk yatırımcılara “somut kolaylıklar” sağlanmasının iki tarafın yararına olacağı belirtildi. Iraklı Bakan ile başbaşa görüşmesinde Türk şirketlerinin Irak’ın yeniden imarında faaliyet göstermesi için çeşitli teşviklerde bulunduklarını dile getiren Bakan Kurum, Irak ve Türkiye arasında daha önce imzalanan ikili işbirliği anlaşmasının güncellenmesi gerektiğini belirtti. 

Görüşmede, Türkiye’nin inşaat alanında dünyanın ikinci büyük ülkesi olduğuna vurgu yapan Kurum, “Türk müteahhitlerinin üstlendiği proje büyüklüğü 10,6 milyar Dolar düzeyine ulaştı. 30 ülkedeki 96 proje Türk firmaları tarafından yapılıyor. Müteahhitlik firmalarımızca 1972'den 2018 yılı sonu itibariyle, 120 ülkede üstlenilen 9 bin 375 projenin toplam bedeli 367 milyar ABD Doları oldu. Türk müteahhitleri tarafından Irak’ta bu güne kadar üstlenilen 976 projenin toplam bedeli de yaklaşık 25,7 milyar ABD Dolarına ulaştı. Bu meblağın 22 Milyar ABD Dolarlık kısmını 2003 yılı sonrasında üstlenilen projeler teşkil etmektedir ki bu son yıllarda her iki ülke arasındaki müteahhitlik ilişkilerinin ne kadar yakınlaştığının somut bir göstergesidir” diye konuştu.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır