Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü

Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü

BAKAN KURUM KATAR’IN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ AL-SHAFI İLE GÖRÜŞTÜ

27 Eylül 2018

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Katar’ın Ankara Büyükelçisi Salem Mubarek Al-Shafi’yi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda kabul etti. Büyükelçi Al-Shafi ile birlikte iki ülkenin iş birliği yaptığı alanlar konusunda değerlendirmelerde bulunan Bakan Kurum, Katar’ın Türkiye için dost ülke olduğunu söyledi. İki ülke arasındaki dostluğun ilelebet sürdürülmesini amaçladıklarını dile getiren Bakan Kurum, “Katar’ın zor günler geçirdiği dönemde Türkiye olarak biz yanlarında olduk. Aynı şekilde 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonraki süreçte Katar da Türkiye ile aynı tutumları sergileyerek, yanımızda olduklarını gösterdiler. Devletler arası ilişkileri mutlaka güçlendirmemiz gerekiyor. Çevre ve Şehircilik alanında gerçekleştirilecek yatırımlar için tek yetkili bakanlık bizi. Bu konuda Katar’lı iş adamlarının yatırım için Türkiye’de bulunmasını istiyoruz. Yatırımların her aşamadaki takibini de Bakanlık olarak sürdürüyoruz. Yatırımların önünü açabilmemiz için istişare içinde olmamız gerekiyor. Farklı bir ülkede ortak yatırımlar da gerçekleştirebiliriz. Kentsel dönüşüm, altyapı ve çevre konularında Katar’a destek vermeye her zaman hazırız” diye konuştu.

Büyükelçi Al-Shafi’nin de isteği üzerine Katar Çevre Bakanını önümüzdeki günlerde ağırlamaya hazır olduğunu belirten Bakan Kurum, Ekim ayı içerisinde Katarlı Bakan ile görüşmenin gerçekleştirilebileceğini ifade etti. İkili görüşmede Kasım ayı içerisinde Türkiye ile Katar arasında düzenlenen Yüksek Stratejik Komitesi’nin Türkiye’de yapılacağı da gündeme getirilirken, iki ülkenin liderleri arasında yapılacak zirve öncesinde çevre ve şehircilik alanında bir mutabakat zaptı hazırlığının yapılacağı belirtildi.

Katarlı Büyükelçi Al-Shafi de iki ülke arasındaki işbirliğinin önemine değinerek, “Liderlerimiz çok güçlü. Önce Allah’ın sonra onların sayesinde bulunduğumuz konumlardan daha iyi yerlerde olacağımıza inanıyoruz. Türkiye’deki hain darbe kalkışması sırasında Katar Türkiye’nin yanında oldu. Katar’a uygulanan zalimane ambargo sırasında da Türkiye bizim yanımızda oldu” ifadelerini kullandı.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır