Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü

Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü

BAKAN KURUM MOSKOVA’DA PROESTATE FUARINA KATILDI

19 Eylül 2018

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Moskova'da  düzenlenen "12. Proestate Gayrimenkul Emlak Yatırım Fuarı"na katıldı.

Kurum, stantları beraberindeki Rusya Federasyonu İnşaat, Konut ve Kamu Destekleri Bakanı Vladimir Yakushev, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank,  TOKİ Başkanı Ergün Turan, Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Keleş, Emlak Konut GYO Genel Müdürü Hakan Gedikli, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Avdagiç ve bürokratlarla gezerek, projeler hakkında bilgi aldı.

Daha sonra Yakushev ile ikili görüşme de gerçekleştiren Kurum, inşaat alanındaki ilişkilere ve yatırımlara ilişkin bilgi alışverişinde bulundu.

 "İş hacmimiz her geçen gün daha da artıyor"

İkili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Kurum, Türkiye ve Rusya arasında çok güçlü ilişkiler bulunduğunu belirterek, "Enerji, inşaat, turizm alanında, hemen hemen her alanda ikili ilişkilerimiz mevcut ve iş hacmimiz her geçen gün daha da artıyor. İlişkilerimizi daha güçlendirmek adına yapılması gereken çalışmayı bir an önce başlatacağız." diye konuştu.

Fuarın hem bölge hem de dünya açısından önemine işaret eden Kurum, Bakanlığa bağlı kuruluşlar Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Emlak Konut ve İller Bankası (İLBANK) ile fuarda olduklarını bildirdi.

TOKİ, Emlak Konut ve İLBANK'ın çalışmalarına ilişkin bilgi veren Kurum, TOKİ ve Emlak Konut'un 16 yılda 1 milyonun üzerinde konut inşa ettiğini, İLBANK'ın da şehirlerin altyapılarını yenilediğini belirtti.

6 MİLYON RUS TURİST

Bakan Kurum, geçen yıl 4,7 milyon Rus'un Türkiye'ye geldiğini, bu yıl rakamın 6 milyona ulaşmasının öngörüldüğünü vurgulayarak, "Kabine olarak da Sayın Cumhurbaşkanımıza sunduk bu ilişkileri daha da güçlendirmek, yabancıların ülkeye ziyareti ve vatandaşlık noktasında daha da kolaylaştırmak adına her türlü düzenlemeyi yapıyoruz. Bu süreçte Türk ve Rus iş adamlarımız, iki ülke vatandaşlarımız açısından bu ilişkilerin güçlendirilmesi bizim için büyük önem arz ediyor. Bu ilişkileri güçlendirmek için de biz Bakanlık olarak biz her türlü çalışmayı yapacağız." değerlendirmesini yaptı.

Bakan Yakushev'e de misafirperliğinden dolayı teşekkür eden Kurum, basın toplantısının ardından katılımcılarla fuarın açılış kurdelesini kesti.

İmar Barışı'nın usul ve esasları yayımlanacak

Bakan Kurum, "İmar barışı" düzenlemesindeki son duruma ilişkin de "Turizm, sanayi alanlarında sahada belli problemler vardı. Sosyal donatıların, havaalanlarının barıştan faydalanması noktasında sıkıntılar vardı. Onlara ilişkin usul ve esasları hazırladık. Cumhurbaşkanlığımıza gönderdik. İnşallah bugün yarın yayımlanır. Dolayısıyla sahadaki problemler çözülür diye düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

"İmar barışı" başvurularına ilişkin de bilgi veren Bakan Kurum, "Başvuru sayısı 5 milyon 160 bine ulaştı. 2 milyar 800 milyon civarında da para toplandı." diye konuştu.

Kurum, bununla ilgili süre uzatımının söz konusu olmadığını vurguladı. 

"Millet bahçelerinde ilk projeler gelmeye başladı"

Millet bahçeleriyle ilgili ilk projelerin kendilerine ulaştığını anlatan Kurum, "Yıl sonuna kadar birçoğunun ihalesini yapacağız." dedi. 

Kurum, Atatürk Havalimanı'nın yerine yapılacak millet bahçesinin projesinin yıl sonuna kadar tamamlanıp 2019 başında ihaleye çıkılmasının hedeflendiğini bildirdi.

Emlak Bankasına ilişkin de bilgi veren Kurum, genel kurulun toplandığını ve "Emlak Katılım Bankası" olarak ana sözleşmenin geçtiğini anlattı.

Bakan Kurum, kısa adı "Emlakbank" olan bankanın, Bakanlık bünyesindeki ilgili kuruluşlarla ilişkilerini sağlayabilmesi için düzenleme yapılmasının ardından sahada Bakanlığa bağlı kuruluşlarla çalışacağını söyledi.  

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır