Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü

Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü

BAKAN YARDIMCISI BİRPINAR BARSELONA SÖZLEŞMESİ 21. TARAFLAR KONFERANSI'NA KATILDI

09 Aralik 2019
BAKAN YARDIMCISI BİRPINAR BARSELONA SÖZLEŞMESİ 21. TARAFLAR KONFERANSI'NA KATILDI

Akdeniz'in Deniz Çevresinin ve Kıyı Alanlarının Korunması (Barselona) Sözleşmesi’nin 21. Taraflar Konferansı 2-5 Aralık 2019 tarihleri arasında İtalya’nın Napoli kentinde düzenlendi. Sivil toplum ve hükümetler arası örgütler dâhil olmak üzere 300'den fazla katılımcı, Akdeniz deniz ve kıyı ekosistemlerinin sağlığı ile ilgili müzakerelere, yan etkinliklere, sergilere ve panel tartışmalarına katıldı.

Türkiye Konferans’ta, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar başkanlığında ve Dışişleri Bakanlığının da katıldığı bir heyet tarafından temsil edildi.

Konferans sonucunda, 2020-2021 yıllarını kapsayan Çalışma Programı ve Bütçe de dâhil olmak üzere 14 karar kabul edildi. Konferans sonucunda kabul edilen tematik kararlardan bazıları, Bütünleşik kıyı alanları yönetimine ilişkin Ortak Bölgesel Çerçeve Metni, Akdeniz açık deniz kılavuz ve standartları, yapay resiflerin denizlere yerleştirilmesini düzenleyen güncellenmiş kılavuzlar oldu.

Konferans’ta ayrıca deniz çöpü, mavi ekonomi, biyolojik çeşitlilik ve deniz koruma alanları ve iklim değişikliği öncelik alanlarını güçlendiren Napoli Bakanlar Deklarasyonu kabul edildi.

Konferans’ta, İstanbul’da düzenlenen 18. Taraflar Konferansında alınan karar sonucu oluşturulan İstanbul Çevre Dostu Şehirler Ödülü’nün ikincisi sahibini buldu.

COP21 Bakanlar Oturumunda bir konuşma gerçekleştiren Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, Barselona ve Akdeniz Eylem Planı sisteminin başarısından ve Türkiye’nin bu başarıya katkısından dolayı gurur duyduğunu ifade etti. Bakan Yardımcısı, taraf ülkelere Sıfır Atık Projesi ve Sıfır Atık Mavi Hareketi kapsamında atık yönetimi konusunda kaydedilen gelişmeler ve deniz çevresi üzerindeki baskıyı azaltacak uygulamalar konusunda bilgilendirmede bulundu. Bakan Yardımcısı, Napoli Bakanlar Deklarasyonu’nun özellikle deniz ve kıyı alanlarında planlama ve yönetim anlayışlarını bütünleştirmeye yönelik yaklaşımını memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Konferansta, 2021 yılının sonlarında yapılması öngörülen 22. Taraflar Konferansı’nın Antalya’da yapılmasına karar verildi.

Ayrıca, Konferans’ın ilk gününde düzenlenen “Deniz çöpleri ile mücadele konusunda Akdeniz’de çok paydaşlı ortak girişim” adlı yan etkinlikte, Sıfır Atık Mavi Hareketine ilişkin bir sunum gerçekleştirildi.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır