Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü

Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü

BAKAN YARDIMCISI DEMİRTAŞ ÖZBEKİSTAN İNŞAAT BAKAN YARDIMCISI KHİDOYATOV İLE BİR ARAYA GELDİ

23 Ekim 2019
BAKAN YARDIMCISI DEMİRTAŞ ÖZBEKİSTAN İNŞAAT BAKAN YARDIMCISI KHİDOYATOV İLE BİR ARAYA GELDİ
BAKAN YARDIMCISI DEMİRTAŞ ÖZBEKİSTAN İNŞAAT BAKAN YARDIMCISI KHİDOYATOV İLE BİR ARAYA GELDİ

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, Özbekistan İnşaat Bakanı Yardımcısı Şerzod Khidoyatov ile bir araya geldi.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, Özbekistan İnşaat Bakanı Yardımcısı Şerzod Khidoyatov ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı. Demirtaş ile Khidoyatov inşaat, kentsel dönüşüm ve şehircilik alanlarında görüş alışverişinde bulundu. Bakan Yardımcısı Demirtaş, konuşmasında Türkiye’nin şehircilik alanında hayata geçirdiği projelere değinirken,  “Cumhurbaşkanlarımızın hedef olarak gösterdiği 5 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaşma hedefimiz var. Ayrıca 22-23 Temmuz tarihinde Türkiye-Özbekistan Karma Ekonomik Komisyonu Toplantısın daha da bu hedefler orada konuşulup bir karara bağlanmış. Dolayısıyla, kardeşlik hukukumuzun yanında ticaretimizi de geliştirmek adına yapılması gereken hangi konularda beraber çalışmamız gerekiyorsa onları da çalışmaya hazırız ve bu birliktelikten de memnuniyet duyacağız” açıklamalarını yaptı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çalışmaları hakkında Özbek heyete bilgi veren Bakan Yardımcısı Demirtaş, Bakanlık iştiraki olan TOKİ’nin bugüne kadar 860 bin konut ürettiğini dile getirdi. Bu tecrübeleri Özbekistan’a aktarmaya hazır olduklarını da kaydeden Demirtaş, “Bakanlığımızın önemli faaliyetlerinden birisi de ülkemizin mekansal strateji planını hazırlamasıdır. Bu plan sayesinde tarım ve turizm arazileri korunacak, çevreye ve doğaya karşı duyarlı yeni sanayi alanları oluşturacak ve ekonomimizin ayrıca katkı verebileceği yeni yapılanmalar ortaya çıkarılacaktır. Ülkemiz inşaat sektöründe dünyanın ikinci büyük ülkesi konumundadır. Bu sektör bizim tabi dünyada gururumuz olurken, aynı zamanda ülkemizin de lokomotif sektörlerinden biri olmuştur. Türk müteahhitlik firmalarımızın bugüne kadar Özbekistan’da 3 milyar dolar değerinde 148 proje üstlendiğini biliyoruz. Bakanlığımız, tarafından hazırlanan ve ülkelerimiz arasında şehircilik alanında iş birliğine ilişkin mutabakat zaptı taslağını bu yıl Ocak ayında Dışişleri Bakanlığımız aracılığıyla Bakanlığınıza iletmiş bulunuyoruz. Bu mutabakat zaptı ile pek çok alanda reformun hayata geçirilme süreci hızlandırılacak, iki ülke arasında bilgi ve tecrübelerin aktarımı da sağlanmış olacaktır” diye konuştu.  

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır