Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü

Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü

BEYŞEHİR VE SEYDİŞEHİR'E MİLLET BAHÇESİ SÖZÜ

25 Şubat 2019

BEYŞEHİR VE SEYDİŞEHİR'E MİLLET BAHÇESİ SÖZÜ

Açılış ve incelemelerde bulunmak üzere Konya’da bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Beyşehir ilçesinde Şehir Konağı'nın açılışına katıldı.

Bakan Kurum açılışta yaptığı konuşmada, konağın Türk kültür ve mimarisi baz alınarak özenle yapıldığını ve vatandaşların hizmetine açıldığını belirtti.

Kurum, ayrıca hem mevcut belediye başkanı hem de belediye başkan adayının Beyşehir Gölü'nün kirliliğinden bahsettiğini anlatarak, "Ben Çevre ve Şehircilik Bakanıyım ve Konyalıyım. Dolayısıyla Beyşehir Gölü kirli olamaz. Bakan Yardımcımıza talimatımızı verdik, Büyükşehir Belediye Başkanlığımız ve Beyşehir Belediye Başkanlığımızla iş birliği içerisinde bu temizleme çalışmasını başlatıyoruz." ifadelerini kullandı.

AK Parti'nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 11 maddelik seçim manifestosunda 8 maddenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığıyla ilgili olduğuna dikkati çeken Kurum, şunları kaydetti:

"Artık şehirlerimizin 50 yılını, 100 yılını planlayacağız. Bu planlar, hakkaniyet çerçevesinde, vatandaşımızın rızası çerçevesinde yapılacak. Vatandaşın rızası olmayan hiçbir işi yapmayacağız, yaptırmayacağız. Kentsel dönüşüm şehirlerimiz için çok büyük önem arz ediyor. Bu işe ilişkin 81 il valiliğimize talimat gönderdik ve bu talimat çerçevesinde belediye başkanlarımız şehirlerdeki acil, öncelikli alanları tespit ederek 3 ay içerisinde bize bildirecekler. Acil alanlardan başlamak suretiyle de kentsel dönüşümü hızlı bir şekilde gerçekleştireceğiz. Kartal'da geçtiğimiz günlerde çok elim bir kaza meydana geldi. Aslında bunun bir benzerini Konya'mızda yaşamıştık, orada da birçok canımızı kaybettik. Dolayısıyla kentsel dönüşüm bizim için çok önem arz ediyor. Bundan sonraki süreçte 1,5 milyon konutu dönüştüreceğiz. Bunun yaklaşık yüzde 10-15'ini 5 yıllık süreçte Bakanlığımız, Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız, İller Bankası Genel Müdürlüğümüz eliyle gerçekleştireceğiz. Yapacağımız projeler yatay mimarı esaslı, kültürümüzü, özümüzü, ecdadın bize bıraktığı değerleri yansıtacak şekilde olacak. Mahalle kültürünü yaşatacağız."

Konuşmaların ardından Bakan Kurum, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar ve protokol üyeleri tarafından konağın açılış kurdelesi kesildi.

Kurum daha sonra Seydişehir ilçesinde, Seydişehir Atıksu Arıtma Tesisi Açılış Töreni'ne katılarak bir konuşma yaptı.

Tesisin neredeyse tüm ilçeye atıksu arıtma hizmeti vereceğini belirten Kurum, arıtılan sularınsa tarımda kullanılacağını bildirdi.

Projelerinde çevre hassasiyetlerinin öne çıktığını dile getiren Kurum, "Arıtılan suları tarımda kullanmak suretiyle, bir çevreci parti olarak, çevreci bir liderin partisi olarak hem çevremizi koruyacağız hem de gelecek nesillere daha iyi bir çevre bırakacağız." ifadesini kullandı.

Kurum, Seydişehir'e bir millet bahçesi yapacaklarının, ilçenin tüm ihtiyaçlarını karşılama gayreti içerisinde olacaklarının müjdesini verdi.

Bakan Kurum, 31 Mart seçimlerinde bütün vatandaşlardan destek istediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"AK Parti iktidarı olarak 16 yıldır bu ülkede hizmet veriyoruz. 16 yıldır şehirlerimizin, milletimizin yaşam kalitesini arttırmak için belediye başkanlarımız, valilerimiz, bakanlarımız, milletvekillerimiz gece gündüz demeden çalışıyorlar. 16 yıllık süreçte siz değerli vatandaşlarımız her zaman liderimizin, Sayın Cumhurbaşkanımızın arkasında durdunuz. Bu 16 yıllık süreçte şehirlerin adeta çehresi değişti. Hizmet götürme noktasında şehirlerimiz, belediyelerimiz birbirleriyle yarıştı. Hastanelerimiz, okullarımız, yollarımız, yeşil alanlarımız... Tarım ve turizm alanında şehre hizmet edecek istihdam alanları yapıldı."  

Aşk ile çalıştıklarını, vatandaşa hizmetten yorulmadıklarını aktaran Kurum, "Gece gündüz demeden, tevazu içerisinde, samimiyet içerisinde, gönül belediyeciliğiyle, önce millet, önce memleket anlayışıyla inşallah hizmete devam edeceğiz." dedi.

"5 YILLIK SÜREÇTE YILDA 300 BİN KONUT DÖNÜŞTÜRECEĞİZ"

Kentsel dönüşümle ilgili 81 ilde seferberlik ilan ettiklerini dile getiren Kurum, "Artık illerimizde, ilçelerimizde, köylerimizde riskli bina kalsın istemiyoruz. Kartal'da biliyorsunuz 21 canımız gitti. Artık bir can daha kaybetmek istemiyoruz. Başka ocaklara ateş düşsün, başka analar ağlasın istemiyoruz. Kararlıyız ve 5 yıllık süreçte yılda 300 bin konut dönüştüreceğiz." diye konuştu.

Hem Konya merkezinde hem de ilçelerde alt gelir grubu, orta gelir grubu ve memur vatandaşlar için sosyal konutlar inşa edeceklerini bildiren Kurum, özellikle alt gelir grubu vatandaşların kolay bir şekilde ev sahibi olabileceğini vurguladı.

Konuşmaların ardından Bakan Kurum, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar ve protokol üyeleri tarafından tesisin açılış kurdelesi kesildi.

 

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır