Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü

Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü

G20 Birinci Çevre Temsilcileri Toplantısı “Arazi Tahribatı ve Habitat Kaybı ile Mücadele” Temasıyla Gerçekleştirildi

04 Mart 2020
G20 Birinci Çevre Temsilcileri Toplantısı “Arazi Tahribatı ve Habitat Kaybı ile Mücadele” Temasıyla Gerçekleştirildi

2020 dönem başkanlığına Suudi Arabistan’ın ev sahipliği yaptığı G20 kapsamında Arazi Tahribatı ve Habitat Kaybı Çalıştayı 2 Mart 2020 tarihinde, Birinci Çevre Temsilcileri Toplantısı 3-4 Mart 2020 tarihlerinde Başkent Riyad’da gerçekleştirildi.

Toplantılara Genel Müdürümüz Sn. Mehrali ECER başkanlığında, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığından bir heyetle katılım sağlandı.

İlk gün gerçekleştirilen çalıştayda başta FAO, UNCCD ve UNEP olmak üzere bu alanda faaliyet gösteren uluslararası ve bölgesel kuruluş ve üniversitelerden yetkili temsilci ve akademisyenler tarafından arazi tahribatına ilişkin genel durum hakkında bilgilendirme yapıldı. Arazi tahribatının, dünyanın farklı bölgelerinde neden olduğu birbirinden farklı olumsuz çevresel etkilere dikkat çekilerek tahribatı durdurmak, önlemek ve gidermek adına yapılan örnek çalışmalara değinildi.

İki gün boyunca “Arazi Tahribatı ve Habitat Kaybı ile Mücadele” temasıyla gerçekleştirilen Birinci Çevre Temsilcileri Toplantısında ise dönem başkanlığınca, arazi tahribatı konusunun önemi ile sadece bölgesel değil küresel ölçekte ele alınması ve G20 ülkelerinin bu konuda öncü olacak çalışmalar gerçekleştirmesi gerektiği vurgulandı.

Söz alan ülkeler, arazi tahribatının başta iklim değişikliği ve biyoçeşitlilik olmak üzere birçok küresel sorunla ortak ele alınması gerektiğine dikkat çekti.

Ayrıca toplantıda dönem başkanlığı tarafından arazi tahribatıyla mücadele konusunda yapısal öneriler getirildi ve katılım sağlayan ülkelerce geniş bir tartışma ve görüş alışverişi gerçekleştirildi. Tartışmalardan; hâlihazırda uluslararası kuruluşlar ve ülkeler tarafından hazırlanmış mevcut rehber ve dokümanların da dikkate alınarak yeni, bürokrasi oluşturmayan, uygulama ve sonuç alma odaklı bir yönetişim anlayışının oluşturulabileceği sonucuna varıldı.

Sunulan öneriler ve yapılan tartışmalar çerçevesinde, G20 kapsamındaki gelecek çalışma ve toplantılarda nihai çıktı ve uygulama kararlarının alınması öngörülüyor.

Özellikle ülkemizin de arazi tahribatı konusundaki hassasiyeti ve çölleşmeyle mücadele konularında gösterdiği çabalar dikkate alınarak G20 kapsamında bu alanda gösterilecek faaliyetlerin önemli olacağı düşünülmektedir.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır