Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü

Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü

Mali İşbirliği Koordinasyon Kurulu Çevrimiçi Toplantısı Gerçekleştirildi

13 Mayıs 2020

AB Mali Yardımları çerçevesinde AB’ye katılım öncesi yardım aracının 2021-2027 yıllarını kapsayan üçüncü dönemi (IPA III) çalışmaları, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakçı başkanlığında tüm bakan yardımcılarının katılımı ile 13 Mayıs 2020 tarihinde yapılan çevrimiçi toplantı ile başladı. Toplantıya Sayın Bakan Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Emin BİRPINAR ve Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürümüz Sayın Mehrali ECER katılım sağladı.

IPA’nın yeni dönem çalışmalarını başlatmak amacıyla 13 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen Mali İşbirliği Koordinasyon Kurulu toplantısında, IPA’nın 2021-2027 yıllarını kapsayacak yeni dönemi hakkında AB Başkanlığı tarafından bakanlıklara bilgi verildi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, toplantıda Komisyonun IPA’nın 2021-2027 yıllarını kapsayacak yeni dönemi için yedi aday ülkeye yaklaşık 14 milyar avroluk bir bütçe ayırdığını ve ülke tahsisatlarının olmayacağı bu yeni dönemde performansa dayalı rekabetçi bir programlama sürecin yürütüleceğini ifade ederek, IPA III dönemi fonlarından azami ölçüde yararlanmak amacıyla ulusal ve AB uyum öncelikleri ile azami ölçüde uyumlu ve hemen uygulamaya geçebilecek olgun projeler geliştirilmesi için tüm bakanlıklar ile uyum içinde çalışmaya başlanıldığına vurgu yapıldı.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır