Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü

Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü

PAKİSTAN BÜYÜKELÇİSİ’NDEN BAKAN KURUM’A ZİYARET

15 Ağustos 2018
PAKİSTAN BÜYÜKELÇİSİ’NDEN BAKAN KURUM’A ZİYARET

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Pakistan büyükelçisi Muhammed Syrus Sajjad Qazi ve beraberindeki heyeti kabul etti.
Bakan Kurum, iki dost ülke olan Türkiye ve Pakistan arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin önemine değinerek, “Bu ilişki stratejik işbirliğine dayalı ortaklığımızın önemli bir parçasını teşkil etmektedir. Ekonomik ve ticari ilişkilerimizin her geçen yıl daha da geliştiğini görmek bizleri memnun ediyor. Ticari hacmimizde Türkiye-Pakistan Serbest Ticaret Anlaşmasının imzalanmasının ardından daha da artış sağlanmasını ve ilerleyen dönemlerde 3 milyar dolar seviyesine ulaşılmasını temenni ediyoruz.” dedi.
Bakan Kurum, Türkiye’nin dünyada müteahhitlik alanında Çin’den sonra ikinci sırada yer aldığına vurgu yaparak, Pakistan’da şehircilik alanındaki yatırımların koordinesinde doğrudan Bakanlık olarak görev alınabileceğini, ortak bir çalışma grubuyla tecrübe aktarımı sağlanabileceğini belirtti. 
Bakan Kurum ayrıca iklim değişikliği ile mücadele noktasında daha fazla katkı sunmaya hazır olduklarını belirterek, “Paris Anlaşması’nda Türkiye’nin beklentisi Ek Dışı kalınması gerektiği yönündedir. Bu hususta girişimlerimiz ilgili  tüm taraflar nezdinde devam edecektir.” dedi. 
Pakistan’ın genç ve dinamik bir nüfusa sahip olmasının bir avantaj olduğunu dile getiren Bakan Kurum, “Doğru yatırımlarla iki ülke arasında çevre ve şehircilik alanındaki ilişkilerin artarak devam etmesini umuyorum.” dedi. 
Büyükelçi Qazi de ziyaretten duyduğunu memnuniyeti dile getirerek, “Dost ve kardeş” Türkiye ile her türlü işbirliğine hazır olduklarını kaydetti.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır